Sertifikavimas

Lietuvos audiosensorinėje bibliotekoje (LAB) sukurta prieinamų leidinių sertifikavimo sistema – vienintelė tokia Lietuvoje.

Iliustracijoje pateikiama prieinamų leidinių sertifikavimo schema. Pirmas žingsnis: atsiųskite leidinį el. paštu itraukiojileidyba@labiblioteka.lt; antras žingsnis: patikra, komentarai redagavimui (patikra gali užtrukti nuo dviejų savaičių iki mėnesio); trečias žingsnis: sertifikavimas; ketvirtas žingsnis: sertifikuoto leidinio platinimas

Nuo 2024-ųjų kovo šalies leidėjai turi galimybę ne tik pasitikrinti savo leidinio prieinamumą, bet ir gauti prieinamo leidinio ženklą bei sertifikatą, kuris padėtų skaitytojams atpažinti ir lengviau rasti prieinamus skaitmeninius tekstinius leidinius el. prekybos ar skaitymo platformose.

  • Baltame fone turkio spalvos apskritimas. Apskritime šonu guli didžioji raidė A (tai žodžio „accessibility“ (liet. „prieinamumas“) pirmoji raidė ir apskritai – teksto simbolis). Dėl tokio A įterpimo į apskritimą šis panašus į atmerktą akį. Šalia logotipo užrašas: „Prieinamas leidinys. Sertifikuota LAB“.
  • Turkio spalvos fone – juodos spalvos apskritimas. Apskritime šonu guli didžioji raidė A (tai žodžio „accessibility“ (liet. „prieinamumas“) pirmoji raidė ir apskritai – teksto simbolis). Dėl tokio A įterpimo į apskritimą šis panašus į atmerktą akį.
  • Juodos spalvos fone – baltos spalvos apskritimas. Apskritime šonu guli didžioji raidė A (tai žodžio „accessibility“ (liet. „prieinamumas“) pirmoji raidė ir apskritai – teksto simbolis). Dėl tokio A įterpimo į apskritimą šis panašus į atmerktą akį.
  • Baltos spalvos fone – juodos spalvos apskritimas. Apskritime šonu guli didžioji raidė A (tai žodžio „accessibility“ (liet. „prieinamumas“) pirmoji raidė ir apskritai – teksto simbolis). Dėl tokio A įterpimo į apskritimą šis panašus į atmerktą akį.

Prieinamo leidinio ženklą sukūrė Ignas Kozlovas, agentūros „Nebraska“ kūrybos vadovas: „Sąmoningai vengėme įprastai naudojamų simbolių – varnelės ar prieinamumą simbolizuojančios žmogaus figūros. Mūsų tikslas buvo sukurti ženklą, kuris ne tik pažymėtų prieinamą leidinį, bet ir kalbėtų apie jo suteikiamas galimybes – matyti, žiūrėti, skaityti būdais, kurių spausdinta knyga nesuteikia. Dėl to labai sąmoningai buvo pasirinktas akies motyvas, savyje koduojantis A – „Accessibility“ (angl. „prieinamumas“)“.

Prieinamo leidinio ženklą galite pastebėti tokiose platinimo platformose kaip antanukas.lt, pegasas.lt, leidyklalapas.lt, phiknygos.lt, almalittera.lt.

  • antanukas.lt int. svetainės ekrano kopija, kurioje prieinamo leidinio ženklu pažymėtos dvi serijos „Tora“ knygos
  • leidyklalapas.lt int. svetainės ekrano kopija, kurioje prieinamo leidinio ženklu pažymėtos knygos „Voyage, voyage“ ir „Grybo sapnas“
  • pegasas.lt int. svetainės ekrano kopija, kurioje prieinamo leidinio ženklu pažymėta „Bridžertonų“ serijos knyga
  • phiknygos.lt int. svetainės ekrano kopija, kurioje prieinamo leidinio ženklu pažymėtos dvi knygos: „Ijonas“ ir „Apie pranašavimą“
  • almalittera.lt int. svetainės ekrano kopija, kurioje prieinamo leidinio ženklu pažymėtos penkios (jų tiek ir matyti ekrane) knygos: „Ana O“, „Tylos istorija“, „Paskendusi praeitis“, „Saugoti“, „Kaip aš mečiau“

Prieinamas leidinys

Prieinamų leidinių tikslas – užtikrinti galimybę visiems skaitytojams (tarp jų – ir negalintiems skaityti įprastai spausdinto teksto) leidinį įsigyti tuo pačiu metu, tuo pačiu būdu ir už tą pačią kainą. Tai – viena knyga skirtingiems skaitymo poreikiams.

Pagrindinės prieinamo leidinio ypatybės

  • tekstą atpažįsta ekrano skaitymo programinė įranga (paprastai ja naudojasi regos negalią turintys žmonės);
  • iliustracijos, grafikai, diagramos lydimos alternatyvaus teksto ar išsamaus aprašo;
  • patogu naršyti – yra aktyvus turinys, nuorodos, išnašos;
  • jei leidinys įgarsintas – garsas sinchronizuotas su tekstu;
  • priklausomai nuo skaityklės turimų funkcijų, suteikiama galimybė pasikeisti kontrastą, teksto šriftą, dydį, lygiavimą, tarpus tarp raidžių ir eilučių.

Šiandien universaliausiu ir kartu prieinamiausiu formatu laikomas tinkamai paruoštas EPUB – skaitmeninė tekstinė knyga.

Ar Jūsų skaitmeninis leidinys prieinamas?

Konsultuotis kviečiame su LAB specialistais el. paštu itraukiojileidyba@labiblioteka.lt arba telefonu +370 658 21387.